Cheddar Peyniri

Dünya çapında bilinen ve sevilen peyirler arasında olan cheddar peyniri, ülkemizde çedar peyniri olarak anılmaktadır. 12. yüzyıldan beri üretilen ve çıkış noktası Somerset'teki İngiliz Cheddar köyü olan bu peynir günümüzde artık tüm dünyada üretilmektedir. Dünya genelinde mozeralla peynirinden sonra ikinci en büyük üretime sahip olan cheddar peynirinin üretimi ülkemizde de yapılmaktadır. 
Normali sert bi yapıya sahip bu peynirin, üretimine göre yumuşak sertlik düzeyine sahip olanları da bulunmaktadır. Turuncuya yakın rengiyle dikkat çeken bu peynir olgunlaşma süresine göre tazeyken hafif  bekletildiğinde ise sert, yoğun bir aramoya sahiptir. Beyaz renge de sahip olan peynirdeki renk farkı sütü alınan ineklerin nasıl beslendiğine göre değişmektedir. Hamburger yapımında genellikle tercihe göre sunulan bir ara malzeme olan bu peynir, özellikle et kullanılan fast food ürünlerinde tercih edilmektedir.  Lezzeti ile çok sevilen bu peynirin kalsiyum ve protein oranı da oldukça yüksektir. 

Cheddar Peyniri Nasıl Yapılır? 

Cheddar peyniri yapımı kendine has üretim yöntemi olarak anılan çeddarlık işlemlerinden oluşur. Bu işlem çiğ inek üstünün ısıtılarak peynir mayalarıyla mayalandıktan sonra tuzla yoğrulması ve bu işlem sırasında oluşan peynir suyunun boşaltılması için peynir pıhtılarının küp bloklar halinde kesilmesi işlemlerinden oluşur. Ardından blokların düzenli ve uzun bir süre döndürülerek  istiflenmesi adımları takip eder. Bu süreç, oluşan peynir pıhtısını asitleştirir, dokusunu ufalanan topaklardan esnek, elastik pıhtıya dönüştürür. Bu işlem de bitmiş cheddar peynirine benzersiz dokusunu verir. 
Cheddar peynirinin olgunlaşması için yaklaşık 15 ay veya daha fazla süre özel tesislerde belirli bir sıcaklıkta tutulması gerekmektedir. Dinlendirilen ve olgunlaştırılan peynirler bu işlemden sonra satışa sunulmaktadır. Oldukça emek gerektiren bu süreci genellikle evde yapmak zor ve karışık bir hal almaktadır. Bu yüzden özel tesislerde üretilen iyi peynirlere sahip olan şarküterileri seçmek daha kolay bir yol olacaktır. 

Üretim Bölgelerine Göre Cheddar Peyniri Çeşitleri

Cheddar peynirin en çok üretildiği  ve gelenekselliğinin bozulmadığı  yerler İngiltrere ve Amerika'dır. Bölgeselliğin peynir yapımı üzerinde her zaman bir etkisi olmuştur; yöresel sütler arasındaki farklılıklar geleneksel olarak peynirin lezzetini etkilemiş ve onu yiyenlerin tercihlerini şekillendirmiştir. Yine de, endüstriyel düzeyde bile, cheddarın kaşar kadar bölgesel özelliklere sahip bir peynir olmadığı tartışılabilir. New England blok çedar, elmalı turta ile eşleştirmeye uygun acı, keskin bir tada sahiptir. Wisconsin tipik olarak nemli, daha tatlı, annatto renkli bir versiyon ortaya çıkarken, İngiltere süpermarket çedarı ekşi, asidik ve ufalanan olma eğilimindedir. Ülkemize de ithal edilen bu peynirleri süpermarket veya şarküterilerde bulmanız mümkündür. 
Üretiminin Türkiye'de de gerçekleştiği cheddar peyniri ülkemizin süt kalitesi düşünüldüğünde en az İngiltere kadar güzel bir tada ve kaliteye sahip olduğu kuşkusuzdur. Ülkemizde yöresel peynir ve et lezzeti ile ünlü Balıkesir'de ve Doğu Anadolu illerinde cheddar peyniri üretimi de yapılmaktadır. 

Cheddar Peyniri Nerelerde Kullanılır? 

Dünyaca ünlü cheddar peyniri genel olarak lezzetli hamburger ve pizzaların ek malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hamburgerle bütünleşmiş olan bu peynir burger peyniri olarak da anılmaktadır. Kolay eritilebilen peynirlerden olan cheddar, hamburgere özel kendi lezzetini  verse de farklı yemeklerle de kullanılabilmektedir. Özellikle fırın yemekleri veya makarna yapımında tercih edilebilir. Dilimli cheddar peyniri hamburger yapımında sıklıkla bu şekilleri ile daha kolay eriyebildiği için tercih edilse de bütün olarak aldığınız cheddarları rendeleyerek de  kolay erimelerini sağlayabilirsiniz. Kaşar peyniri yerine yemeklerde daha aromalı bir tat isteyenler için bu peynirler ideal tercih olacaktır. Bunun yanında cheddar peyniri ile tost veya sandviç yapımında da salam, sucuk gibi şarküteri ürünleriyle muhteşem lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. 

Cheddar Peyniri Nasıl Saklanır?

Cheddar peynirlerinin birçok şekilde satışı mevcuttur. Dilimli cheddar peyniri ürünlerine genelde hazır ambalajlı şekilde ulaşabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız peynirleri açılmadan önce buzdolabında aldığınız ambalajı ile saklayabilirsiniz. Ambalaj açıldıktan sonra bir saklama kabına koyabilir veya streç filmlerle hava almayacak şekilde kapatıp tekrar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Yalnız dilimli şekilde satılan bu peynirler genellikle aç bitir tarzda olduğu için ambalajdan çıkarılmış ürünün hemen tüketilmesi önerilmektedir. Kalan peynirleri buzdolabında saklama süreniz ise 1 haftayı geçmemelidir.
Blok şeklinde de alabileceğiniz cheddar peynirler genellikle vakumlu poşetlerde satışa çıkarılmaktadır. Hiç açılmayan vakumlu poşetteki peyniri buzdolabında +2 ila +4 derecede 1 aya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Paketi açılan peynirin koruma süresi ise 1 ila 2 hafta arasında değişmektedir. Peynirde küf başlangıcı görürseniz peyniri bir daha kullanmamanız sizin için daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Türkiye'de Cheddar Peyniri Nereden Alabilirsiniz?

Cheddar peyniri yurtdışından tedarik edildiği gibi Türkiye'de de üretimi mevcuttur. Büyük süpermarketlerde ve şarküterilerde bu seçeneklere kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi ihtiyacınız olan gramajda da temin edebilmeniz mümkündür. Bunun dışında online olarak da birçok siteden peynir siparişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Delikli Peynir ise Balıkesir'in yöresel peynirlerini bulabileceğiniz bir site olması yanında diğer şarküteri ürün çeşitlerine de sahiptir. Hergün taze şekilde yöresinden temin edilen bu ürünler sizlere aynı tazelikte hemen ulaştırılmaktadır. 
İnternetten yiyecek ürün almak herkes için biraz çekince yaratsa da Delikli Peynir kargolarını sipariş verdiğiniz sürenin ertesi günü  hazır hale getirmektedir. Ürünlerini yol boyunca bozulmaması için soğuk zincir kargolama yöntemi ile size ulaştırmaktadır. Köpükle kapatılmış kargo paketlerinin içine buz aküleri yerleştirilmektedir. Kargo paketini aldıktan sonra en kısa sürede peynirlerinizi buzdolabına koymanızı tavsiye ederiz.
Delikli Peynir Balıkesir'de bulunan Cihan Bey Şarküteri'nin online satış mağazasıdır. Dilerseniz iletişim bilgilerini kullanarak telefonla sipariş hattını da kullanabilir, ürünler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Kredi kartına taksit fırsatlarına da sahip sitemizde diğer kategorilere de göz atmanızı öneririz. Yöresel ve taze ürünlerin lezzetini sofralarınıza Delikli Peynir ile taşıyın. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR