Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Balıkesir yöresine ait olan ekmek kadayıfı bu bölgenin en meşhur tatlılarından birisidir. Balıkesir'e yolunuz düşerse yada ne zaman konu açılsa gurmeler tarafından hemen akıllarına gelenen bu tatlının en önemli özelliği, bölgeden toplanan bölgenin köylerinden toplanan doğal sütlerle hazırlanan manda kaymağıdır. Bu destinasyon Türkiye'de ikinci sırada olan süt üretimi ile diğer şehirlerden ayrışmaktadır. Verimli topraklarıyla öne çıkan şehirde büyükbaş hayvancılığa büyük önem verilmektedir. Yıllardır tarım ve hayvancılıkla uğraşan şehir ülkeye çok önemli lezzetler ve üretim sağlamaktadır.

Yöresel Ekmek Kadayıfı Yapılışı

En büyük özelliği bölgede kaliteli ve doğal katkısız ürünler olmakla birlikte yapılışını kısaca tarif edelim. Ekmek Kadayıfı'nın hazırlarken ihtiyacanız olan ürünler; un, tereyağı, süt, yumurta ve Balıkesir'in meşhur manda kaymağı olacaktır. Ürünü hazırlamaya başlamadan önce önemli bir bilgi vermek gerekirse, lezzetli bir ekmek kadayıfının en önemli özelliğinden bir tanesi hamuru açarken baklava hamuru inceliğinde açmanız gerekmektedir. Bu bilgiyi verdikten sonra yapılışına gelirsek, unun ortasına yuvarlak bir alan açıp içine süt, tereyağı, yumurta ve tuz ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı yaklaşık 5-6 dakika boyunca yoğurmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra üzerini bi havlu vb. bir araçla kapatıp yarım saat dinlemeye bırakın. Dinlendikten sonra hamuru küçük parçalar kopartıp baklava hamuru açar gibi açıyorsunuz. Bu açtığını hamurları 180 derecelik fırınlarda rengi sararana kadar bekletip pişirin. Bu işlemden sonra kızarttığınız hamurları iki farklı gruplara ayırın. Ayırdığınız birinci gruptaki hamurları bir tanesi tepsiye yerleştirip üzerine kaymağı yayarak ilave edin daha sonra bu işlemi tekrarlayarak kat çıkın. Geriye kalan yufkalarıda kızarmış tarafları öne gelicek şekilde üstüne yerleştirin. Daha sonra toz şekeri su ile eritip kaynatarak şerbet elde ediceksiniz. Bu sıcak şerbeti hazırladığınız yufkaların üstünde gezdirdikten sonra yaklaşık 2-3 saat bekleyip afiyetle yiyebilirsiniz.

En İyi Ürünler Deliklipeynir'de

Balıkesir yöresinin eşsiz lezzetlerine Deliklipeynir online alışveriş sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu yörenin en önemli lezzetlerinden biri olan Yöresel Ekmek Kadayıfı sizler için şerbetlenmiş şekilde hazırlanıp sade ekmek kadayıfı olarak gönderim sağlanmaktadır. Bu tatlının en büyük lezzet patlaması yaşatan manda kaymağını ise yine sitemizden temin edebilirsiniz. Her bütçeye göre uygun ödeme seçenekleri ile sizlere hizmet vermekteyiz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR