Zeytinyağı

Zeytinyağının M.Ö tarihe dayanan geçmişiyle beslenme ve bir çok alanda kullanılmıştır. Özellikle tıp alanında ve bitkisel ilaçların yapımında insanlık tarihine bir çok katkısı bulunmaktadır. Besleyici özelliklerini ve minerallerini topraktan, havadan ve sudan alan zeytin ağaçlarının ömrü yaklaşık 300 veya 400 yıl arası değişmektedir. Bir zeytin ağacı 7-8 yaş aralığında meyve vermeye başlamaktadır. Bu çıkan meyve ilk önce yeşil bir formda olup daha sonra siyah bir forma dönmektedir. Daha sonra bu meyveler toplanarak her yöreye uygun olarak işlem görmektedir. Ülkemizde ağırlıklı olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilen zeytin ağaçları aynı zamanda farklı bir çok bölgede de yetiştirilmekte ve hasat alınmaktadır. Alışveriş listelerinde her zaman yerini alan ve ülkemizdede tüketimi hayli fazla olan zeytinyağı yemeklere tat veren en önemli detaylardan biri olmuştur. Özellikle Ege bölgesinde hasat edilen zeytinlerden oluşturulan zeytinyağları salatalar için vazgeçilmez bir unsurdur.

Zeytinyağı Çeşitleri

Tat, koku ve rengine göre bir çok farklı özellikleri bulunan zeytinyağı, asit türüne göre de bir çok farklılıklar göstermektedir. Türk Standartları Enstitüsü'ne göre 3 adet zeytinyağı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Naturel Zeytinyağı, Riviera Zeytinyağı, Rafine Zeytinyağı'dır.

Naturel Zeytinyağı Nedir?

Naturel Zeytinyağı içinde hiçbir kimyasal katkı maddesi ve işlem görmemektedir. Tamamen fiziksel yollarla ısıl ortamda, yıkama yoluyla üretim elde edilmektedir. Diğer zeytinyağlarına göre yoğun bir tat özelliği ve kokusu vardır. Rengine baktığımızda ise sarı renkten yeşile kadar farklı renklerde görebilirsiniz.

Rafine Zeytinyağı Nedir ?

Rafine zeytinyağları, zeytinin yapısını bozmadan rafine edilmesiyle üretilen serbest yağ düzeyi oleik asit cinsinden 100g'da asitliği en fazla 0.3'dür.

Riviera Zeytinyağı Nedir ?

Riviera zeytinyağı doğrudan tüketime uygun olarak hazırlanıp naturel zeytinyağı ile rafine zeytinyağı karışımından oluşmaktadır. Tad olarak dengeli bir yapıya sahip olup genellikle sıcak yemeklerde ve kızartmalarda kullanılmaktadır.

Nereden Satın Alabilirim ?

Edremit körfezinden toplanan zeytinlerle hazırlanmış naturel zeytin yağını Delikpeynir online satış mağazamızdan temin edebilirsiniz. Güvenle yapacağınız alışveriş için sitemizi takip etmenizi öneririz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR