Ev Yapımı Salça

Ülkemizin geniş mutfağında hemen her yemekte kullanılan tat, aroma ve renk veren yıllardır geleneksel usülde üretimi devam eden, mutfakların vazgeçilmezi domates salçası. Üretiminde birkaç farklı teknik bulunur fakat kullanımı genelde tek, yemekler içindir. Domates veya biberden üretilebilmektedir. Dünyada domates ve salça üretiminde ülkemiz ilk sıralarda yer almaktadır. Yıllardır süregelen ve çeşitlenen yemek ve damak zevkimiz ile salçanın kullanımı da genişlemektedir. İlk başlarda sadece yemeklere eklense de sonralarda içerisine farklı lezzetler eklenerek kahvaltılarda ekmek üzeri kullanılan biçimleri de bulunmaktadır. Geleneksellikten kopmayan ev yapımı salça lezzetli, vazgeçilmez bir üründür. Sadece yemeklere lezzet vermekle kalmayıp, kahvaltılarınızın yanında yapacağınız karışımlar ile muhteşem lezzetlere ulaşmanız mümkün. Pizzalarda bir vazgeçilmez sos olarak yaygın kullanımı vardır. Kahvaltılarımızda ve birçok yiyecek ile sos olarak kullanılabilmektedir. Mantının üzerine eklenebildiği gibi atıştırmalıklar için lezzetli karışım tarifleri ile atıştırmalıklarınızın daha lezzetli hale dönüşmesini sağlar. Unutulmaması gereken nokta ise içeriğinde bulunan tuz oranıdır. Salçanın kullanıldığı yemek veya soslarda içerisine eklenen ekstra tuz, hazırladığınız yemek veya sosun tuzlu olmasına yol açabilmektedir. 

Salça Nasıl Yapılır

Üretiminde birkaç farklı teknik bulunmaktadır. Geleneksel olarak yapılan kısım ev yapımı salça olara olarak bilinmektedir. Geleneksel olarak üretimde iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlk olarak domatesler iyice temizlenir, doğranır, bir kaba alınıp üzerini örtecek şekilde kaya tuzu ilave edilir. yaklaşık 8 saat kadar dinlendirildikten sonra çekirdekleri ve kabuğunu ayırmak için süzülür. Daha sonra oluşan pürenin suyunu gidermek için kaynamaya bırakılır. Kıvam kazandıktan sonra ise muhafaza edilecek kaplara doldurulur ve kullanılmak üzere hazırdır. İkinci olarak ise domatesler iyice temizlenip doğrandıktan sonra bir kaba alınır. Yeteri kadar kaya tuzu eklendikten sonra hava almayacak şekilde kapatılıp güneş ısısı altında fermantasyona bırakılır. Hergün kapağı açılıp karıştırılır. Belirli bir süre sonra kap boşaltılır, süzülür ve fazlalık suyu giderildikten sonra kullanıma hazırdır. Lezzetinden ödün vermeden uzun süre saklanabilmektedir. Sadece domates değil biberden de biber salçası üretilebilmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Gün içerisinde herhangi bir yemekte karşımıza çıkabilen ev yapımı salça veya diğer salça türleri birçok lezzetli yemekte kullanılmaktadır. Yemeklerinize direk malzeme olarak eklenebildiği gibi üzerine sos olarak veya yanında meze olarak da kullanılabilmektedir. Çorbadan köfteye kadar birçok kullanım alanına sahip olan salçanın kullanılabileceği birkaç alandan size bahsetmemek olmaz.  Mercimek, arpa şehriye ve salçalı un çorbasının içerisinde oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Çorbadan sonra ana yemeğe geçecek olursak salçalı biftek, kuru fasülye, tavada tavuk, nohut ve benzeri ana yemeklerde ve bunların yanında bulgur pilavı, spagetti gibi yanında tüketilebilecek ürünlere de eklenebilmektedir. Sabahları kahvaltıda ise salçalı sosis mükemmel bir lezzet olmakla birlikte sadece sos olarak ekmeğinize sürebileceğiniz domatesten veya acı sever biriyseniz acı biber salçası ile kahvaltılık sos yapabilirsiniz. Bütün bu seçeneklerden ziyade yılların vazgeçilmezi tostlarınıza ekleyerek daha lezzetli tostlar yapabilirsiniz.

Nasıl Saklanmalı?

Salçalar ambalajı açılmadığı sürece üzerinde belirtilen son kullanma tarihine kadar kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilebilmektedir. Ancak  ambalaj açıldığı andan itibaren içerisinde nem oluşturacak şekilde kullanımdan ve hava ile temasından kaçınılmalıdır. Kullanıldıktan sonra dikkatli bir şekilde kapatılmalıdır. Ambalaj teneke kutuda ise daha uzun ömürlü kullanım için cam kavanoza aktarılmalıdır. Uzun süre kullanılmayacak fakat ambalajı açılmış salçalar için ise tereyağı ile üst kısmı kapatılabilir ancak tat değişikliği olmaması için zeytinyağı tercih edilebilir. Ev yapımı salça ise içeriğindeki tuz oranının fazlalığı ile hazır salçalara göre daha uzun süre dayanıklıdır ancak saklama koşullarına uyulmalıdır. 

Yemeklerinizde Salçanın Püf Noktaları

Yemek yaparken birçok tarihfte salça mevcuttur. Ancak salçayı kullanırken birkaç püf nokta bulunmaktadır ve daha lezzetli yemekler için sizlere birkaç püf nokta sunmak istedik. Bunlardan ilki hem domatesin hem salçanın kullanıldığı tarifler mevcuttur, her ikisinin de bulunduğu tariflerde önce domatesi eklemelisiniz. Önce salçayı eklediğiniz durumlarda salçanın yüzeyi pişecektir ve topaklı bir hal alacaktır. Domates kullandığınız için ev yapımı biber salçası ürünümüzü de kullanabilirsiniz. İçerisinde soğan bulunan yemekleriniz için, soğanı kavururken içerisine ekleyeceğiniz az miktarda şeker soğanı karamelize edecektir ve sonrasında ekleyeceğiniz salçanın ekşiliğini dengelemenizi sağlayacaktır. Yemek yaparken salçanın oranını kaçırabilir ve biraz salçası fazla olabilir, peli bunu bir miktar maden suyu ile çözebileceğinizi biliyor muydunuz. Ekleyeceğiniz soda ile yemeğin tadını ve kıvamını bozmadan salça düzeyini normale çekebilirsiniz.  Tüm yemeklerinize lezzet katan salçalarınızı ve ev yapımı salçalarınızı sitemiz üzerinden sipariş verebilir, Cihanbey Şarküteri olarak sizler için özel hazırlanan bu tatları deneyebilirsiniz. 
 

Tükendi
Gaziantep Yöresinden
500g
₺45,00 KDV Dahil
660cc Cam Kavanozda
₺145,00 KDV Dahil
Tükendi
Zeytinyağı ve kekik soslu
425cc Cam Kavanozda
₺130,00 KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR