Mihaliç Peyniri


Yaklaşık 250 yıllık bir geçmişe sahip olan Mihaliç peyniri Türkiye’mizin Balıkesir ve Bursa illerimizde üretilmektedir. İlk olarak Karacabey’de üretilmeye başlayan bu peynir ilimizin eski ismi olan Mihaliç’ten gelmektedir. Yöresel bir lezzet olan bu peynir daha sonra lezzeti, kokusu ve kıvamı ile çok tüketilen peynirler arasına girmiştir. İlk olarak koyun sütünden elde edilen peynir bölgedeki halka lezzetli gelsede daha sonra değişime uğrayarak inek, keçi, koyun ve manda sütlerinden de elde edilmeye başlanmıştır. Bölgeden bölgeye aromasında ve yapı olarak farklılıklar göstermektedir. 

Susurluk Tost Peyniri


Balıkesir’in Susurluk bölgesinde yıllarca bölge halkı tarafından yapılan sepet peyniri sert,tuzlu ve gevrek bir yapıya sahiptir. Daha sonra yine bölge halkı tarafından işlenerek kaşar peyniri kıvamına getirilmiştir. Yoğunluğu ve keskin kokusu azaltılıp kahvaltılarda ve özellikle tost yapımında kullanılan Susurluk tost peyniri uzayan formuyla damakta harika bir tat bırakmaktadır.

Mihaliç Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?


Balıkesir’in Manyas ve Savaştepe bölgelerinden toplanan sütlerle yapılan peynirimiz sert bir yapıya sahip olup delikli bir formu vardır. Bu delikli formu oluşturmak için uzun bir mayalanma işleminden geçmesi gerekmektedir. Mayalanma işlemi esanısında pelteler oluşmaktadır. Bu pelteler daha sonra ufak bi form almaktadır. Bu form tahta kaşıklarla karıştırılır. Kendine has delikli gözeneklerin oluşması içinse kazana sıcak su ilave ederek üstü örtülür ve dinlenmeye bırakılır. Kazanın dibine çöken formları elimizde topak haline getirip sıkıştırma işlemi uygulanır. Sıkıştırdığımız parçaları bez torbanın içine alarak asıp tekrardan dinlendirme işlemine geçilir. 12 saatlik dinlendirmenin ardından salamura işlemine geçilir. Yapacağımız peynirlere lezzet vermek için peynir ve tuz ile tabakalar halinde fıçılara yerleştirilir ortalama 3 ay boyunca soğuk hava depolarında bekletilerek tüketime hazır hale gelir. Peynirimizin dış kısmı serttir ve yaklaşık 4-5 cm kalınlığındadır. 

Nasıl Tüketilir ?


Sofralarınızda rahatça tüketebileceğiniz eşsiz lezzete sahip Mihaliç peyniri günümüzde en çok bilinen hatta meşhur olan Susurluk tostunda kullanılır. Sitemizden alabileceğiniz tostluk, yaprak ve hafif sert peyniri temin edebilirsiniz. 
Kahvaltılarında vazgeçilmez bir lezzet olan Mihaliç peynirini dilerseniz hellim peyniri gibi kızartabilir bu kızartma işlemi yaparken tavaya su eklediğinizde yumuşak bir form aldığını göreceksiniz. Dilerseniz ince dilimler halinde kesip aromasıyla kahvaltılık olarak da tüketebilirsiniz. ayrıca meze olarak da servis edebilirsiniz.
Salamura işlemi gördüğü için tüketilmeden önce 4-5 saat ılık suda bekleterek tuz oranı düşürmeyi tavsiye ederiz. Eğer karpuz yanında yada salata üzerinde tat vermesi için rendeleyeceksiniz bu işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Mihaliç Peyniri Faydaları Nelerdir ?


Besin değeri oldukça yüksek olan Mihaliç peyniri yararları oldukça fazladır. Peynirin içinde barından bir çok vitamin ve mineraller sayesinde rahatça tüketebilirsiniz. İşte bunlardan bazılar ;
  • Günlük fosfor ihtiyacınızın yüzde 50’sini karşılamaya yeter.
  • İçinde bulundurduğu kalsiyum sebebiyle kemik ve diş gelişimine yardımcı olup ileriki yaşlarda kemik erimesini büyük çoğunlukla engel olur.
  • Çocuklarımız, hamileler ve emziren kadınlar için içerdiği vitaminler sayesinde yararlıdır.
  • Vitamin bakımından zengin olduğu Mihaliç peyniri, B grubu vitamin ailesinden olup B1, B6, B12 vitaminlerini barındırmaktadır.
 

Nereden Satın Alabilirim ?


Özenle hazırladığımız Milahiç peynirini satış yerlermizden temin edebilirsiniz. Farklı kilolarda ve çeşitlerde sitemizde bulabileceğiniz ürünlerimizi online satış yönetimiyle de sitemizden alabilirsiniz. Vakumlu paketler halinde özel soğuk köpük kutular içerisinde konulup buz aküsü olarak kargoya verilmektedir. Sizlere ulaştıktan sonra direkt buzdolabına rahatça koyabilirsiniz. 
S.S.S
Mihaliç peyniri sert midir ?
Mihaliç peyniri inek sütünden üretilmiş olup kısa sürede salamurada bekletilmiştir. Sertlik olarak da orta sert bir peynir yapısına sahiptir. 
Mihaliç peyniri tuzlu mudur ?
Mihaliç peynirimizi kısa süre salamura beklettiğimiz için tuz oranı olarak az tuzlu bir yapıya sahiptir. Eğer daha da fazla tuz oranı düşürmek isterseniz tüketmeden önce 4-5 saat ılık suda bekleterek tuz oranını daha da fazla azaltabilirsiniz.
Mihaliç peynirini hangi yemeklerde kullanabilirim ?
Eşsiz aromasıyla ağızlarda müthiş tat bırakan Mihaliç peyniri kahvaltılarınızın vazgeçilmez bir parçası olacaktır. İnce ince kesilmiş dilimlerle servis edebilirsiniz. Ayrıca yukarıda ki yazıda da bahsettiğimiz üzere meşhur susurluk tostunda da kullanıldığı için eritme peyniri olarak da tüketebilirsiniz. Fırın yemeklerinin vazgeçilmezi olduğu için bütün yemekleriniz de gönül rahatlığıyla ilave edebilirsiniz. Yaptığınız yemeklerin üstüne rendeleyerek tat verebilirsiniz. Susurluk tost peyniri de aynı zaman da bu peynir cinsindendir.
Ürünler nasıl kargoya verilir ?
Ürünlerimiz sipariş verildikten sonraki aşamada raflardan günlük olarak temin edilip vakumlu paketler halinde soğuk köpük kutular içerisine alınıp buz akülerinde kargoya hazırlanıp direk olarak sizlere ulaştırılmaktadır. Kargoların en kısa sürede sizlere ulaştırılmaktadır. Ürün size ulaştıktan sonra direk buzdolabında temiz edebilirsiniz. Dayanıklı bir peynir olup raf ömrü uzundur.
Az Tuzlu , Yöresel Peynir
700g
₺44,00 KDV Dahil
Az Tuzlu , Yöresel Peynir
1000g
₺62,00 KDV Dahil
Az Tuzlu , Yöresel Peynir
2000g
₺116,00 KDV Dahil
₺124,00 KDV Dahil
%6 İndirim
%6İndirim
Susurluk tost peyniri , Tuzsuz
700g
₺44,00 KDV Dahil
Özel Kesim Yaprak Peynir
700g
₺46,00 KDV Dahil
1