Manda Kaymağı

Balıkesir yöresinin meşhur bir lezzeti olan Manda Kaymağı, bölgeden toplanan doğal sütlerden elde edilir. Lezzeti ize mandaların yetiştiği verimli bölge ve doğal yaşama alanlarıdır. Bu bölgede yaklaşık 5 bin civarı köy bulunmaktadır. Bu köylerin kırsallarında ve meralarında yetişen mandalardan organik yağlı süt ve kaymak elde edilmektedir. Yöre halkının çoğunluğu geçimini büyükbaş hayvanlardan sağlamakla birlikte bu hayvanların başında mandalar gelmektedir. Büyün çoğunluğu meralarda otlarken ilkbaharın gelmesiyle de taze otlarla buluşan mandalar bölgedeki yüksek kaliteli besinleri tüketmektedir. Sabah saatlerinde otlanmaya başlayan mandalar öğlene kadar yayılıp öğleden sonrada derelere gidip su ihtiyacını karşılamaktadırlar.

Manda Kaymağı Nasıl Yapılır ?

Manda sütünün kaymak olurken geçtiği işlemler bir iki aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak bölgeden toplanan bu doğal ve yüksek mineralleri sütü belirli ölçülere göre biraz su ekleyerek kaynatmaya başlıyoruz. Bu işlemi süt kaynamaya başladık sonra üzerinde kabarcıkları oluştu zaman ateşten alıyoruz. Bu işlemden sonra sütü dinlenmeye bırakırken üstünü temiz bir bezle kapatarak içine herhangi bir hava girmeyecek şekilde kapatıyoruz. Bu işlemde sütün hava almaması çok önemli çünkü yaklaşık 3-4 saat dinlendirme işlemi yaparken süt fermantasyona işlemini gerçekleştirmiş oluyor. Fermantasyon işlemi gerçekleştirdikten sonra sütü buzdolabına koyarak yaklaşık 24 saat içinde kaymağımız oluşmuş oluyor. Daha sonra üst tabakada oluşan kaymağı keserek alıp başka bir kaba koyabilirsiniz. 1 tabak kaymak yaklaşık 3 kg sütten elde edilmektedir. Maliyeti fazla olan bu ürün organik bir lezzet olduğu için piyasada satılan kaymaklara göre sağlık ve lezzet açısından karşılaştırılmamalıdır.

En Lezzetli Ürünler Deliklipeynir'de

Balıkesir yöresinden doğal ve organik yollarla üretilen Balıkesir Manda Kaymağı'na Deliklipeynir online alışveriş sitemizden temin edebilirsiniz. Ürün üretilirken bütün hijyen koşullarını gözeterek hazırlanan bu gıda ürününü farklı gramajlarda sitemizden satın alabilirsiniz. Ürünümüzde herhangi bir ek gıda maddesi bulunmamakla birlikte organik yaşamı benimsemiş müşterilerimiz tarafından oldukça fazla beğenilmekte ve tüketilmektedir. Hem doğal hem de oldukça lezzeti bu ürünü Deliklipeynir online alışveriş sitemizden her bütçeye uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR