Kasap Sucuk

Sucuk büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilip, kırmızı etin çeşitli baharatlarla ve sarımsakla karıştırılıp bu karışımın kuru bağırsak içinde doldurulmasıyla elde edilen bir gıda ürünüdür. Bu gıda ürünü ilk olarak Orta Asya ülkeleri ve Balkan ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sonra da Orta Doğu ülkeleride bu lezzetli ve besin değeri yüksek gıda ürününü sıklıkla tüketmeye başlamışlardır. Bizim ülkemizde de sıklıkla tüketilen sucuk, kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir lezzeti haline gelmiştir. Özellikle geçmişten günümüze kahvaltı kültürümüzün diğer ülkelere göre çeşitlilik oranı fazladır ve bu lezzetlerin başında sucuk gelmektedir. Ülkemizde ise en çok tercih edilen sucuk çeşitleri; kangal, baton, parmak ve varyanta sucuk türüdür. Teknolojinin de ilerlemesiyle sucuk yapımında farklı üretim teknikleri gelişmiştir. Bunlar fermente ve ısıl işlem görüş sucuk olarak iki kategoriye ayrılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte de sucuk içine lezzet için eklenen ek gıda maddeleri, bir çok gıda zehirlenmesini de beraberinde getirmiştir. Bu ek gıda maddeleri sucuğun uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesini sağlamaktadır. O yüzden doğal organik sucuk tercih etmenizde fayda var. Organik sucuklar gıda sanayi tarafından üretilmeyip tamamen bölgede organik yöntemlerle elde edilmiştir. Bu organik sucukları Deliklipeynir online alışveriş sitemizden temin edebilirsiniz.

Fermente Sucuk

Fermente herkesin bildiği gibi olgunlaştırma anlamına gelmektedir. Bu işlem sucuk yapımından yıllardan beri kullanılan yöntemlerden sadece bir tanesidir. Bu işlem sucuk oluşturuldan bağırsak içine doldurulup 30 gün süre boyunca bekletilerek oluşturulmaktadır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk

Bu işlem yukarıda belirttiğimiz fermente sucuk işlemine benzemektedir. İlk önce kıyma haline getirilip daha sonra çeşitli baharatlarla karıştırılarak elde edilen sucuk yine kurutulmuş bağırsak içine yerleştirilir. Bu işlem sonrasında sucuğun çabuk olgunlaşması için ısı ve nem işlemi uygunlanmaktadır. Böylece fermente sucuğu 30 gün süreye gerek kalmadan sucuk 2 günde olgunlaşarak tüketim haline gelmektedir.

En Lezzetli Sucuklar Deliklipeynir'de

Deliklipeynir online alışveriş sitemizde bölgeden özenle hazırlanan Bigadiç sucuğunu sizler için satışa sunmaktadır. Bölgenin en sevilen ve bu lezzetli ürününe her bütçeye göre ödeme seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR