Höşmerim

Bu çok sevilen tatlı Höşmerim,  ilk olarak Balıkesir ve Bursa bölgeleri başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nin bütün illerinde rastlanan bir tatlıdır. Çoğu insanın ilk görüşte helva zannetmesi bilinen en büyük yanlışlardan biridir. Yapımı meşakkatli ve zor olan bu lezzetli tatlı ilk olarak Orta Asya'da göç esnasında ile geldiği bilinmekle birlikle ülkemizde Anadolu Yörükleri bu tatlıyı yaptığı bilinmektedir. Peynir helvasıyla da çok benzetilen bu tatlının ana malzemesi peynirdir. Fakat lezzet olarak pek peynir helvasına göre daha baskın bir tatlıdır. Asıl ismi höşmelim olan bu tatlı yöre halkı yıllar içerisinde höşmerim ismini almıştır. Yıllar boyu Balıkesir ve çevrelerinde yapılan bu tatlı, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde bu yöreleri tarif edince artık Balıkesir yöresine tescillenmiştir. Kışın ve yazın tüketilen bu tatlı türü yaz aylarında yanında yine Balıkesir yöresine enfes lezzeti olan manda kaymağı ile servis edilmektedir.

Höşmerim'de Hangi Peynir Kullanılır ve Nasıl Yapılır ?

Balıkesir ve çevresine ait olan bu tatlının en önemli ana malzemelerinden biride peynirdir. Bu çevrede yaklaşık 50 çeşit peynir türü bulunmaktadır. Geniş meraları ve sulak arazileri bulunan bölgede büyükbaş hayvancılık ve tarım bölgenin en önemli geçim kaynaklarıdır. Ülkede ise  süt üretiminde ikinci sırada yer almaktadırlar. Bu destinasyondan çıkan ve üretilen peynir türleri de lezzet bakımından üst seviyededir. Höşmerim tatlısından kullanılan peynir türünün en önemli özelliği tuzsuz olmasıdır. Bu sebeple genelde manyas lor peyniri, tuzsuz dil peyniri yada tuzsuz taze peynir kullanılmaktadır. Bu gıda ürünün yapılışını kısaca tarif etmek gerekirse; kullanacağınız peynir ilk önce mayalanma işleminden sonra suyu süzülmektedir. Daha sonra süzdüğümüz suyun içine irmik ve şeker karıştırılarak 3 veya 3,5 saat kısık ateşte karıştırma işlemi devam eder. Kıvam almaya başladıktan sonra ise ocaktan alıp soğumaya işleminine bırakılmalıdır. Soğuma işlemi bittikten sonra üzerinin altın sarısı rengini aldığınızı göreceksiniz.

Nereden Satın Alabilirim ?

Deliklipeynir online alışveriş sitemizden Balıkesir yöresine ait yöresel lezzette olan höşmerim tatlısına ulaşabilirsiniz. Farklı gramajlarda ve farklı fiyat aralıklarında istediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz. Höşmerim tatlısının yanına çok yakışan ve ayrı lezzet katan manda kaymağıda sitemizde mevcuttur.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR