Hellim Peyniri

Peynir kahvaltı sofralarımızdan eksik etmediğimiz yegane ürünlerden biridir. Ülkemizde hayvancılığın gelişmiş olması nedeniyle çok lezzetli ve kaliteli süt ürünlerine sahibiz. Türkiye'nin dört bir yanında üretilen peynirler yüzlerce çeşit yöresel peynire sahip olmamıza neden olmuştur. Her bölgenin kendine göre peynir üretme yöntemleri ve peynire eklenen ek malzemeleri birçok farklı tadı deneyimlememize imkan sunmuştur. Hellim peyniri de kahvaltı sofralarında çok severek tüketilen peynirler arasındadır. 
Çıkış noktası Kıbrıs olan hellim peyniri, ülkemizde Kıbrıs peyniri ya da ızgara peyniri olarak da anılmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti için önemli bir ihracaat ürünü olan bu peynirin son zamanlarda üretimi oldukça artış göstermiş ve başka ülkelerde de üretilmeye başlanmıştır.  Rengi sarı beyaz sertlik olarak yumuşak bir peynirdir. Keçi, inek ve koyun sütünün karışımıyla üretilen bu peynir, genellikle ızgara veya yağsız tavada kızartılarak yenmeye hazırlanır.  Kızartılmadan da yenilebilmektedir. Diğer peynirler gibi besin değeri oldukça yüksektir. Yüksek miktarda kalsiyum ve proteine sahip olan bu peynir diğer peynirlere oranla yüksek yağ miktarına sahip olduğu için kolestrole bağlı hastalıklara sahip olanlar için az tüketilmesi önerilmektedir. 

Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Hellim peyniri Kıbrıs'ın yöresel yöntemleri ile üretilmektedir. Çiğ inek, koyun veya keçi sütüyle üretilebildiği gibi genellikle bu üç süt çeşidinin karışımı kullanılır. Öncelikle pastörlize edilmiş sütler ısıtılır ve soğumaya yakın peynir mayası ile mayalanma işlemi gerçekleştirilir. Mayalanan süt pıhtılaşmaya başlar bu adımdan sonra pıhtı kalıbı parçalara ayrılır. Parçalar peynirin bıraktığı sıvıdan ayrılması için özel kalıplara alınır. Tuzlanması için salamura işlemi gerçekleştirilir. Salamurada bir süre bekletilen peynirler daha sonra dinlenmeye bırakılır. Ardından gramajına göre vakumlu özel poşetlerde ambalajlanır. Bu işlem peynirin uzun ömürlü olarak saklanmasına olanak tanır. 

Kullanılan Sütle Gelen Çeşitlilik

Kullanılan süt çeşidine göre farklılık göstermektedir. Koyun, inek ve keçi sütlerinden biri seçilerek yapılan peynirler bu sütlerin karıştırılarak yapılmasıyla da farklı bir çeşit meydana getirir. 
Süt çeşidine göre peynirin içinde bulunan besin değerleri, peynir aramosı ve yağ oranı farklılık göstermektedir. Koyun sütünden üretilen hellim peynirlerinin yağ oranı ve asitlik değeri diğer çeşitlere göre daha fazladır. Genellikle keçi sütünden yapılan hellimler tat ve uzun ömürlü olması açısından daha fazla tercih edilmektedir. 

Yemeklerinize Farklı Bir Lezzet Katın!

Hellim eriyebilen bir peynir olduğu için peyniri kahvaltıda olduğu kadar ana yemek ve unlu mamüllerde de tercih edilebilir. Izgara yapılabildiği gibi rendelenerek de kullanılabilen bu peynirin, Kıbrıs mutfağında önemli bir yeri vardır. Rendeyle inceltildikten sonra fırın yemeklerinin üstüne alternatif bir peynir olarak kullanılmaktadır. Özellikle fırında köfteye yakışan bu peyniri denemenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte makarnaların üstünde veya salatalara ek malzeme olarak ister kızartılmış ister çiğ rendelenmiş halde kullanılmakta ve salataya ayrı bir lezzet katmaktadır. 
Bunların yanında fırında veya tavada börek yapımında tercih edebilirsiniz. Atıştırmalık olarak ızgarada kızarttığınız peynirleri tost veya bazlama ekmeği ile tüketebilirsiniz. Kahvaltıda omlet veya sucuklu yumurta yaparken de ek olarak Kıbrıs peynirini kullanıp omletinize lezzet katabilirsiniz. 

Doğal Lezzetin Yararları

Diğer peynirlerde olduğu gibi Kıbrıs peyniri de içerdiği yüksek kalsiyumdan, vitamin ve minerallerden dolayı oldukça sağlıklıdır. Bu yüzden ileri yaşlarda görülebilecek kemik hastalıklarını önlemekte, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kalsiyum oranı yüksek olduğu için diş sağlığı için de önemlidir. İçerdiği protein ve yağ sayesinde kan şekerini dengede tutmakta, hasarlı bölgelerin iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır?

Hellim peynirinin en güzel tüketim biçimi ızgarada kızartıldıktan sonraki hali olmaktadır. Özellikle serpme kahvaltıların vazgeçilmezi olan bu yöntemi evde hazırlanan kahvaltı sofralarına kolaylıkla ekleyebiliriz.  Tuzlu bir peynir olduğu için bir süre tuzunu hafifletmek için ılık suda bekletilir. Daha sonra tavada hemen erimeyecek kalınlıkta çok ince olmadan kesilir ve kesilen parçaların üstüne ince çizikler atılır. Yağsız tavada veya isteğe göre zeytinyağı ısıtılan tavada arkalı önlü olarak erimesine izin verilmeden kızartılır. Yine isteğe göre kekik gibi baharatlarla tatlandırılabilir. Domates, biber, salatalık ya da mevsim yeşillikleri ile servis edilir. Eğer kızartılma işleminde yağ kullanılmadıysa kızartıldıktan sonra natürel sızma zeytinyağı ile de servis edilebilir.

Saklama Koşulları 

Peynirler  genellikle havası alınmış vakumlu paketlerde satışa sunulmaktadır. Şarküterilerde ve süpermarketlerde alacağınız ızgara peynirini de vakumlanmış paketlerde bulabilirsiniz. Vakumlu poşetler peynirin hava almasına engel olarak daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bu paketlerde alacağınız peynirleri buzdolabında 2 ila 4 derecede 3 ay boyunca bozulmadan saklayabilirsiniz. Salamura edilmesi nedeniyle hellim peyniri daha uzun ömürlü olan peynirler arasındadır. Kullanmak için paketinden çıkardığınız peyniri yeniden muhafaza etmek için hava almadığına emin olarak saklama kaplarında veya streç filmle kapatarak tekrar buzdolabına yerleştirebilirsiniz. 
Delikli Peynir olarak sipariş ettiğiniz peynirleri hava almayan paketlerde ve soğuk zincir kargolama yöntemi ile size ulaştırmaktayız. Buz aküleri ile gönderilen peynirler yol boyunca bozulmadan ve sipariş ettiğiniz tazeliğinde sizlere ulaşır. Siparişi teslim aldığınızda 

Yöresel ve Taze Peynirler Nereden Alınır?

Süpermarketlerde kısıtlı olsa da bulabileceğiniz yöresel peynirleri taze olarak tüketmek için şaküterileri tercih edebilirsiniz. Günümüzde online olarak da ulaşabileceğiniz onlarca çeşit peyniri internetten rahatllıkla sipariş edebilirsiniz. Cihan Bey şarküteri Balıkesir'de bulunan ve yöresel ürünlere sahip olan bir şarküteridir. Balıkesir'in ünlü peynirleri ve diğer yöresel peynirleri taze olarak günlük temin eden Cihan Bey Şarküteri'nin internet sitesi olan Delikli Peynir'den güvenle sipariş edebilir, ürünleri ve ürün içeriklerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.
Delikli Peynir'de bulunan taze hellim peyniri çeşidini inceledikten sonra diğer yöresel ürünlere de göz atmayı unutmayın. Doğal ve sağlıklı besinleri bulabileceğiniz adreslerden biri olan Delikli Peynir'le sofralarınıza lezzet katın! Kredi kartına taksit ve hızlı kargo avantajları ile güvenle alışverişin tadını çıkarın. Sorularınız için iletişim hattımızdan destek alabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR