Tel Peyniri

Peynirler başta kahvaltı sofraları olmak üzere vazgeçilmez besin ürünleri arasında yerini almaktadır. Özellikle ülkemizde kahvaltı kültürü ayrı bir öneme sahiptir. Bunun nedenlerinden biri de Türkiye'nin çok farklı peynir çeşitlerinin üretimini gerçekleştirmesidir. Kahvaltı denilince ezine, beyaz peynir ,kaşar peynirinin yanı sıra muhteşem tadı ve sağlıklı besin değerleri ile tel peyniri de akıllara gelmektedir. Çeçil peyniri olarak da anılan bu peynir türünün üretimi en çok doğu illerinde yapılsa da Balıkesir ilimizde de üretimi gerçekleşmektedir. 
Balıkesir'in ünlü yöresel peynirleri arasında yerini alan tel peyniri oldukça sevilen peynir çeşitlerinden biri olmuştur. İçerdiği zengin kalsiyum, protein ve vitamin kaynakları ile de en sağlıklı ve doğal peynir çeşitlerinden biridir. Yumuşak bir yapıya sahip olan bu peynir orta tuzlu ve hafif aromasıyla ağır tada sahip peynirleri sevmeyenler için ideal bir seçenek olacaktır. 

Tel Peyniri Nasıl Yapılır? 

Evde de kolaylıkla yapabileceğiniz peynirler doğal ürünler ve yöntemlerle üretilen tesislerde de hemen hemen aynı işlemlerden geçmektedir. Lezzetli ve doğal peynir yapımında en önemli olan şey aslında sütün tazeliği olmaktadır.  Hayvan yetiştiriciliğinin çok olduğu bölgelerden anında alınan günlük doğal sütlerle yapılan peynirlerin tadı her zaman farklı ve güzel olmaktadır.  
Tel peyniri yapımında alınan taze inek sütlerine özel peynir mayaları katılarak mayalanması beklenir. Mayalanan sütler bir süre dinlendikten sonra peynir pıhtısının süzülmesi işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra peynir 2 ila 3 saat arasında dinlendirilir. Peynirin bıraktığı kendi suyu veya normal su 80 derece civarında ısıtılır ve kıvam alan peynir bu suyun içinde eritilmeye başlanır. Burada dikkat edilen en önemli nokta peynirin suyun içinde fazla bekletilmemesidir. Isıtılmış suda fazla bekleyen peynir yağını suya bırakacaktır. Bu da peynirin tadının kaybolmasına neden olacaktır. Bu aşamada peynire çekilme işlemi gerçekleştirilerek şekil ve kıvam alması sağlanır. Peynir daha sonra adının verildiği tel şekline getirilirerek tuzlu salamuraya yatırılır.

Tel Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Tel peyniri içinde fazla katkı maddesi bulunmaması nedeniyle de oldukça sağlıklı besin değerlerine sahip olan peynirler arasındadır. A,B,D,E ve K vitaminlerini içeren tel peynirini çok fazla faydası bulunmaktadır. Protein ve kolin besin öğesi açısından da zengin olan bu peynir kanser ve tümör oluşumunu olasılığını düşürdüğü araştırmaları mevcut olsa da henüz bu konuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bilinen en önemli sağlık özelliği ise içinde bulundurduğu doğal süt sayesinde kemikleri güçlendirerek, kemik erimesine karşı etkili bir rol oynamasıdır. Bunun yanında markasına göre değişen kalori miktarları olsa da tel peynirinin hemen hemen 100 gramında 140 - 150 kalori olduğunu söylenilebilir. Fazla kalori barındırmaması sayesinde diyet listelerine de eklenebilen bu peynir alternatif olarak, diyet kahvaltı tabağında tüketilebilir. 

Tel Peynirinin Kullanılabildiği Yemekler

Tel peyniri en çok kahvaltı sofralarında tüketilse de yapılan akşam yemeklerinin içeriğinde de kullanımı mevcuttur. Kolay eritilebilen bir peynir olarak istenilirse fırın yemeklerinde tercih edilebilir veya makarnaya ek bir lezzet katmak amacıyla soslar ile kullanılabilir. Bunun yanında hamur işlerinden olan börekte de lor peynir veya diğer peynir türlerine ek bir alternatif olarak kullanılabilir.

Tel Peyniri Nasıl Saklanır?

Delikli Peynir'de uzun süre saklanabilen vakumlu poşetlerde satışı gerçekleştirilen peynirlerin bu poşetlerle saklama süresi 3 ay olmaktadır. Genellikle çoğu peynirin sağlıklı bir şekilde saklanma koşulu buzdolabında 2 ila 4 derece arasında olmalıdır. Eğer peynir kullanılmak üzere vakumlu poşetten çıkarılmış ise streç film ile veya özel saklama kapları ile tekrar buzdolabında saklanmaya devam edilebilir. Vakumlu poşetten çıkarılan ve tekrar saklanmak istenen peynirlerin buzdolabındaki ömrü ise 1 ila 2 hafta arasında değişmektedir. 

Tel Peyniri Nereden Alınır?

Birçok yöresel ve doğal peynirin satışını gerçekleştiren Delikli Peynir,  Cihanbey Şarküteri adlı Balıkesir'de bulunan mağazasından online olarak satış işlemini gerçekleştirmektedir. Hergün taze olarak temin edilen tel peyniri ve diğer peynir çeşitlerini iç rahatlığı ile Delikli Peynir'den temin edebilirsiniz. İhtiyacınız olan gramajı seçtikten sonra sipariş edilen peynir veya şarküteri ürünleri soğuk zincir kargolarla sizlere en yakın süre içinde teslim edilir. Birçok ödeme yöntemini bulabileceğiniz sitemizden güvenle alışveriş yapıp, sağlıklı organik ürünleri sofralarınızda tüketebilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR