Kemalpaşa Tatlısı

Uzun yıllar boyunca sofralarımıza eşlik eden şerbetli tatlılar arasında oldukça sevilen bir tatlıdır. Bazı bölgelerde kemalpaşa tatlısı, bazı bölgelerde ise peynir tatlısı olarak isimlendirilmektedir. Şerbetli tatlılar arasında pratikliği ve diğer şerbetli tatlılara göre olan hafifliği ile oldukça çok rağbet görmektedir. Hali hazırda tüketimi yüksek olan tatlı, ülkemizde Ramazan Ayı'nda bu tüketim daha da artmaktadır. 1900'lü yıllarda Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısı adıyla yayılmaya başlamış fakat zaman geçtikçe kemalpaşa tatlısı olarak anılmaya devam etmiş ve günümüzde de adı böyle bilinmektedir. 
Taze olarak hazırlanabilrdiği gibi hazır olarak kurutulmuş şekilde tüketime sunulan çeşidi de bulunmaktadır. Hamur yapımında buğday unu, kabartma tozu, irmik, inek sütünden yapılmış tuzsuz beyaz peynir ve yumurta olmak üzere sadece beş malzeme bulunmaktadır. Oldukça pratik ve bir o kadar lezzettli olan bu tatlı, içinde peynir ve yumurta olmasından dolayı raf ömrü 30 gün gibi oldukça kısa bir üründür. Hazır olarak tüketime sunulan kurutulmuş formu da bulunmaktadır. Hazır kemalpaşa tatlısı olarak paketlenmiş formu ile hazırlanmış olan ile arasında biraz lezzet farkı bulunmaktadır. 

Kemalpaşa Tatlısını Nasıl Servis Edebilirsiniz?

Tatlı tariflerinde ve tüketim aşamasında oldukça geniş seçenekler sunar. Hem yapım aşamasında hemde tüketim aşamasında lezzetine lezzet katan, şerbetli tatlıların şeker ağırlığını hafifleten tarifleri bulunmaktadır. Kemalpaşa tatlısının en yaygın servis şekli sade ve üzerine hafif hindistan cevizi serpelenmiş halidir. Bunun dışında muhallebi, tahin, kaymak, dondurma, krema, fındık, fıstık  vb. birçok çeşitli sunum şekli bulunmaktadır. Mevsim değişikliklerine ayak uydurarak, sıcak aylarda dondurma, muhallebi gibi ek ürünler ile ağırlığı bastırılmış, soğuk aylarda ise tahin, kaymak gibi ürünler ile enerjisi arttırılmış şekilde esnek servis ve tüketim şekilleri bulunmaktadır.
Tatlı kategorisi ülkemizde çok sevilmekte fakat şerbetli tatlıların enerji yoğunluğu sebebi ile tüketimde çekingenlik oluşmakta. Özellikle yaz aylarında şerbetli tatlıların ağırlığını porsiyona eklenen birkaç farklı lezzet ile daha keyifli ve hafif tüketim olanağı sunmakta. Yanında dondurma ile veya muhallebi ile ağır tatlı kalıbını biraz hafifletmekle birlikte tüketimde daha keyifli olmasını sağlamaktadır. Tatlının yanında ülkemizin vazgeçilmez içeceği çay ile birlikte yemekten sonrasında veya canınız tatlı istediğinde vazgeçilmez ikiliniz olmaya aday. 

Kemalpaşa Tatlısı Yapılışı

Cihanbey Şarküteri'nin Delikli Peynir online satış sitesinden hazır olarak satışa sunulan kemalpaşa tatlısını oldukça hızlı ve kolay bir şekilde evinizde yapabilirsiniz. Geniş bir kap içerisine üç su bardağı suyu ekledikten sonra içerisine 2.5 su bardağı şeker ilave edilip şekeri eriyene dek karıştırılır. Şeker eridikten sonra bir paket kemalpaşa kap içerisine eklenir. Orta ateşte 5-10 dakika aralıklar ile parçalamadan alt üst ederek karıştırılır. Şerbet tamamen emildiğinde altını kapatıp yanına, üzerine dilediğiniz eklemeyi yaparak servise sunabilirsiniz. 

Bir Tık Uzağınızda

Diğer yöresel ürünlerin de satışını yapan Delikli Peynir'de aradığınız doğal lezzetleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Günlük ve haftalık olarak temin edilen ürünlerimizi kredi kartına taksit ve hızlı kargo avantajları ile keşfedin! 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR