Bal Çeşitleri

Arı cinsine göre kalitesi değişen bal, ülkemizin her yerinde farklı tatlarda üretilmektedir. Değerli bir gıda  ve besin kaynağı yüksek olan bal ülkemizde doğal üretim için gerekli endemik bitki türlerini bulundurmaktadır. Bu bitki türleri ballar toplanırken lezzet olarak farklı aroma ve özelliklere sahip karakteristik ürün çıkmasına sebep olur. Coğrafyamızda genelde iki tür bal üretilmektedir. Bunlar çiçek balı ve salgı balı olarak iki gruptur. Çiçek balının kaynağı bitkilerin nektarlarıdır. Salgı balında ise bal arıların çiçeklerin üstündeki kısımlardan ve çiçeğinin üzerine konan canlıların salgıların elde edilen ballardır. Bal çeşitleri isimlendirirken balın çıkarıldığı bölge yada o bölgede ki çiçeklerin isimleri kullanılır. Ülkemiz üç biyocoğrafik bölgeye sahip olduğu için bal üretimine çok elverişli altyapıya sahiptir. Çıkartılan ballar arasında lezzet ve kalite olarak Dünya listesine girmiş olan ballarımız mevcuttur.

Çiçek Balı Ve Çeşitleri

Çok farklı bitki örtüsünün bulunduğu bölgelerde daha çok üretilen bu bal türü, yoğunluk olarak tek bir çiçeğin değil çeşitlilik olarak fazla çiçeğin görüldüğü yerlerdir. Örnek vermek gerekirse kestane ağaçlarının yoğunlukla bulunduğu bir bölgede doğal olarak üretilen balın aromasında kestane tadı daha ağır basmaktadır.

Salgı Balı Ve Çeşitleri

Bu bal çeşidinde yoğunluk olarak kestane balı ve çam balıdır. Kullanım olarak yoğunlukla süzme bal ve çam balı kullanılmaktadır. Kalite bakımından oldukça yüksek bir kaliteye sahip olan bu bal türü, ülkemizde Akdeniz bölgesinde çoğunlukla üretilmektedir. Kesin bir tadı olmayan bu bal türü kesinlikle kristalleşme görülmez. Ayrıca renk olarak koyu bir renge sahip olup, Ph değeri oldukça yüksektir. Çam balı da salgı ballarının arasında yer almaktadır. Yüksek çam ormanlarında üretilen bu bal kolayca saklanabilir ve yüksek yerlerde yetiştiği için çevresel kirlilikten uzaktadır.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bu konuda çeşitli örnekler verilsede bir balın kalitesi ve katkı maddesi olup olmadığı sadece laboratuvar ortamında çalışarak öğrenilebilir. Ancak sizler böyle bir ortamda test edemeyeceğiniz için yapacağınız tek şey satın alacağınız balın bölgesini araştırmaktadır. Çünkü üretilen balın bölgesi ve orada çiçeklerin hangi tür olduğu, çevresinde ki hava kirliliği sizin için en önemli etkenlerdir. Gerçek balda arının hangi çiçeklerden beslediği en önemli faktörlerden biridir. Deliklipeynir sitemizden alacağınız ürünlerin hepsi analizi yapılmış ürünler olup gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR