Aktar Ürünleri

Aktarlar yüzyıllardır sağlık, kozmetik ve gıda alanında birbirinden farklı ürünlerin satışında bulunmaktadır. Aktar baharat veya kurutulmuş ürünler satabilmekte, sadece baharata bağlı kalmamaktadır. Çok eski dönemlerde 'Baharat Yolu' diye bilinen bir ticaret yolu da bulunmaktaydı. Bu ticaret hattından çinliler uzakdoğudan batıya zencefil, tarçın, zerdeçal ve tarçın ile başlayan daha sonra farklı ticaret hatları ile genişleyen bir tarihe dayanmakta. Avrupa baharatlar ile tanışana dek yemeklerinin pek de güzel olduğu söylenemezdi. Eski çağlardan bu yana kullanılmakta olan baharatlar şuan çoğunlukla yemeklerimize ve içeceklerimize daha hoş tatlar kazandırmak için olsa da geçmiş yıllardaki kullanımı daha çok gıdaların uzun süre muhafaza edilebilmesi için kullanılıyordu. Sadece gıda alanında değil birçok üründe kullanılmaya başlamış ve devam etmektedir. Sadece gıdalarımıza lezzet vermekle kalmayıp, baharat çeşitleri sağlığımıza da birçok olumlu etkileri de bulunmaktadır. Yemek hazırlarken ufak bir baharat eklentisi ile kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Bazı püf noktalar ile yazın terlemenizi azaltabilir, kışın daha sıcak olmanızı sağlayabilirsiniz. 

Baharat Çeşitleri

Dünya üzerinde sadece mutfakta değil diğer alanlarda da kullanılabilmektedir. Bir Hindistan mutfağı kadar fazla kullanmasak ta baharatlar Türk mutfağında da oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Aktar ürünleri arasında baharat her zaman kendine daha çok yer bulmuştur. Bunun nedeni ise kullanım çeşitliğinden kaynaklanmaktadır. Oldukça lezzetli tatlar oluşturmakla birlikte fazla kullanımında hazırladığınız yemeği veya ürünü tüketemeyebilirsiniz. Sadece yemeklere eklenen bir gıda değildir. Birçok baharat demlenerek çay adı altında içilebilmektedir. Örnek olarak hazırlayacağınız bir zeytin yaprağı çayı hazırlayıp günde bir veya iki bardak içtiğinizde cilt yenilenmesini arttırır, vücudumuzda yer alan toksik veya mikrobiyal etkenlerinin atılmasını sağlar, saçların dökülmesine engel olur gibi daha birçok faydalı yönleri bulunmaktadır. Günümüzde obezite ve fazla kilo sorunu oldukça yaygınlaşmış durumda ancak baharat karışımları ile tabiki aşırıya kaçmadan yemeklerinizi tüketirken metabolizmanızı hızlandıracak baharatları tercih edebilirsiniz. Ülkemizde sıklıkla kullanılmakta olan ancak metabolizma hızlandırıcı olarak pek bilinmeyen baharat acı pul biber. Yemeklerinize ekleyerek yediğiniz besinlerin daha hızlı sindirilmesine böylece dolaylı yoldan kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Her baharatta olduğu gibi miktarını düzgün ayarlamalıyız, aksi taktirde yemek acıdan yenmez hale gelebilir.

Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır geniş kullanım alanıyla hayatımızda yer edinen aktar ürünleri sadece aroma ve tat vermenin yanında vücudumuza faydalı yönleri de bulunmaktadır. Uzun yıllar değişmeyen tatları ve doğallığı ile her zaman rahatlıkla tüketim sunmaktadır. Faydalarından bahsedecek olursak alınan kaloriyi azaltır, alzheimer'dan korur, romatizmaya iyi gelir, kolestrol dengesini düzenler, hafızayı güçlendirir ve zayıflamaya yardımcı olma gibi birbirinden farklı etkileri bulunmaktadır. Eski çağlardan bu yana doğal olarak üretilmeye devam eden bu lezzetlerin her birinin kendisine has özelliği ve faydası bulunmaktadır. Bu faydaların birkaçına örnek verecek olursak isot, acı bir tadı olmasına rağmen vücudunuzda kan şekerini düzenler, kemik gelişiminde olumlu etkileri bulunur, antioksidan bir özelliği bulunmaktadır. Aşırı tüketilmediği taktirde yemeklerinize lezzet katmakla birlikte vücudunuz için yararlı yönleri ile sağlığınıza katkıda bulunur. Hazırlayacağınız bir yemeğe koymadan direkt olarak yoğurt ile tükettiğinizde ise vücudunuzda bulunan tüm hastalık etkenlerini vücuttan dışarı attığı bilinmektedir. Bir diğer örnek ise sumak, mutfağımızda oldukça fazla yeri bulunan bir baharattır. Yemeklerimize, salatalarımıza eklendiğinde vermiş olduğu ekşi tat ile bir vazgeçilmeze dönüşmüştür. Tüketildiğinde vücutta oluşacak hastalıkları önlediği ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Karaciğerinizi korur, detoks etkisi yaratır ve varsa solunum sorunlarınızı giderir. Vücudunuzda bulunan kanı temizlemeye yardımcı olarak birçok hastalığa karşı tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır. 

Nelere Dikkat Etmeli

Geniş kullanım alanları, tat ve lezzet verdiğini biliyoruz. Ancak aktar ürünleri alırken nelere dikkat edeceğinizden biraz bahsetmek istedik. Alacağınız ürünler ilk başta gözünüze hitap etmelidir. Ambalajlı ürünlerde paketin sağlamlığı ve içerisindeki ürünün kalitesi incelenmelidir. Ambalajsız ürünlerde ise ürünün durumu, kalitesi incelendikten sonra alım yapılmasını öneriyoruz. Satın aldıktan sonra evinizde kuru ve serin bir ortamda, buzdolabına ihtiyaç duyan ürünleri ise buzdolabında muhafaza etmeniz gerekmektedir. Muhafaza ederken cam kavonoz tercih edilmeli ve uzun süreler boyunca kapalı kalmamalı, ara sıra havalandırılmalıdır. Kullanırken içerisine ıslak malzeme sokulmamalı ve nemden uzak tutulmalıdır. Genellikle kurutma ve toz haline getirilme usulü ile hazırlanıp kullanıldıkları için nemden uzak tutulmalıdır. Cihanbey Şarküteri olarak sizler için satışa sunduğumuz ürünlerin tazeliğini koruyoruz. Sitemiz üzerinden satın aldığınız ürünleri sizlere göndermeden önce bizler kontrol edip onayladıktan sonra sizlerin kullanımı için göndermekteyiz. Her zaman taze ve kaliteli ürünler için sitemizi takipte kalınız.
 

Tükendi
Gaziantep Yöresinden
500g
₺45,00 KDV Dahil
Tükendi
%0 yağ oranı olan keçiboynuzu unu ürünümüz doğal yollarla elde edilmektedir. Sitemizden online sipariş verebilirsiniz.
ADET
₺18,00 KDV Dahil
Tükendi
Zeytin yaprağı çayı, Balıkesir yöresinde toplanan doğal yollarla elde edilen zeytin yapraklarından yapılmaktadır. Ferhatoğlu markasının ürettiği bu çay antiviral özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
ADET
₺18,00 KDV Dahil
Tükendi
Soğuk pres
ADET
₺50,00 KDV Dahil
Antep Acısı!
200g
₺85,00 KDV Dahil
Urfa'dan
200g
₺85,00 KDV Dahil
Öğütülmüş
200g
₺85,00 KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR